۵راهکار برای براق کردن فرش

براق کردن فرش

براق کردن فرش به چه معناست؟

قطعا شما هم زمانی که فرش ها نو هستند و به تازگی خریداری می شوند به رنگ های دقت کرده اید. در ابتدا رنگ های فرش ها کاملا شفاف و زنده هستند. اما با گذشت زمان فرش درخشندگی خود خود را از دست می دهد. در بسیاری از موارد فرش به دلیل آلودگی زیاد و مدت زمان طولانی شسته نشدن کدر می شود. درصورتیکه شما هم فرش هایتان را برای مدت طولانی نشسته اید و آنها کدر شده اند بهتر است از یک خدمات قالیشویی حرفه ای کمک بگیرید. شاید جالب باشد بدانید که برخی از راهکارهای خانگی برای براق کردن فرش ها وجود دارد و بسیار موثر است. در ادامه به ۵ مورد از پرکاربردترین این روش ها اشاره خواهد شد.

 

براق کردن فرش

روش های براق کردن فرش

  • جارو کردن منظم:

در طول روز گرد و غبار از پنجره ها، درب ساختمان یا روشهای دیگر وارد خانه می شود و بر روی وسایل می نشینند. بسیاری از ما گرد و غبار روی میز را هر روز تمیز می کنیم اما فرش ها به دلیل اینکه گردغبار روی سطح خود را نشان نمی دهند ممکن است چند روز یکبار جارو کنیم. بنابراین بهتر است با استفاده از جاروبرقی، فرش را به طور منظم جارو کنید. این عمل باعث حذف گرد و غبار و ذرات بی‌رنگی شده و بازتاب نور روی فرش را بهبود می‌بخشد.

  • برطرف کردن لکه ها:

پاک کردن لکه های روی فرش تا حدود زیادی می تواند به براق تر دیده شدن فرش کمک کند. درصورتیکه لکه ها جدید هستند فورا برای پاک کردن آنها اقدام کنید. درصورتیکه لکه ها قدیمی هستند و به راحتی پاک نمی شوند بهتر است از یک خدمات قالیشویی معتبر کمک بگیرید. توجه داشته باشید که برای برطرف کردن هرگونه لکه از روی فرش از روشهای مناسب استفاده کنید و بعد از شستشوی لکه فرش را به طور کامل خشک کنید. خشک نشدن فرش به طور کامل می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در فرش شود.

  • جمع اوری مو و پرز از روی فرش بوسیله یک برس:

می توانید یک برس نرم را کمی مرطوب کرده و به آرامی به در جهت خواب الیاف فرش بر روی فرش بکشید تا موها و پرزهای روی فرش از میان برود. این کار می تواند به براق تر شدن فرش کمک کند. در بسیاری از موارد به دلیل دیده نشدم موها روی فرش حجم زیادی از پرزهای کوچک و مو روی سطح فرش را می پوشاند.

  • استفاده از شامپو فرش:

شامپو فرش یکی از راه های سده برای نظافت و برق انداختن فرش است. برای این کار باید دقت داشته باشید که مراحل را به درستی طی کنید. دقت کنید که قبل از شروع کار باید دستورالعمل مربوطه را به درستی مطالعه کنید و قبل از انجام کار بهتر است بر روی قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید.

براق کردن فرش

  • استفاده از بخارشوی

استفاده از بخارشوی یکی دیگر از روش های کاربردی برای براق کردن فرش است. برای استفاده از بخارشوی توجه داشته باشید که از سوینده مناسب استفاده کنید و دستگاه بخارشوی را به طور یکنواخت روی فرش بکشید. در برخی از موارد ممکن است نگه داشتن بخارشوی برای مدت طولانی بر روی فرش باعث آسیب به الیاف فرش شود.

نکاتی برای حفظ درخشندگی فرش:

  1. نظافت منظم و در بازه های زمانی مشخص.
  2. استفاده از روفرشی برای جلوگیری از آلوده شدن فرش.
  3. برطرف کردن لکه ها در بازه زمانی کوتاه بعد از ایجاد.
  4. قرار ندادن فرش در مقابل تابش مستقیم نور خورشید که باعث تغییر رنگ های فرش می شود.
  5. استفاده از محلول های شوینده خانگی نظیر سرکه و جوش شیرین برای پاکیزگی فرش

براق کردن فرش

نتیجه گیری

براق کردن فرش می‌تواند از طریق روش‌های متنوعی در خانه انجام شود. استفاده از جوش شیرین و سرکه در بسیاری از موارد می تواند لکه ها را ازبین برده و به درخشندگی فرش کمک کند. بهترین راه برای براق کردن فرش، استفاده از روش‌های معتبر و مرسوم است که شامل نظافت منظم، شستشوی منظم با شوینده های مناسب، استفاده از روفرشی، جمع کردن مو و پرز سطح فرش، جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید می شود.

در صورت نیاز به تمیزکاری عمیق و براق کردن حرفه‌ای فرش، بهتر است از یک قالیشویی معتبر و حرفه ایکمک بگیرید. قالیشویی های حرفه ای با تجهیزات مناسب و دانش فنی، به شما کمک خواهند کرد تا فرش بدون کوچک ترین آسیب به آن کاملا تمیز و براق شود.

برچسب ها: برای براق شدن فرش چه باید کرد، برای براق شدن فرش چه کنیم، براق کردن فرش

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *