رفع بوی نامطبوع فرش

رفع بوی بد فرش با تکنیک های کاربردی

برای ازبین بردن بوی بد فرش چه باید کرد؟

فرش ها یکی از اجزای پرکاربرد در منازل هستند که به دلیل استفاده مداوم در معرض جذب انواع آلودگیها و لکه ها هستند. انجام برخی از فعالیت ها نظیر سیگار کشیدن، استفاده از قلیان و یا نگهداری از حیوانات خانگی می تواند ایجاد بوی نامطبوع از فرش را تشدید کند. اگر آلودگی و لکه به تازگی ایجاد شده نگران نباشید زیرا در بسیاری از موارد به راحتی امکان رفع بوی نامطبوع از فرش با روشهای خانگی وجود دارد. اما اگر مدت زیادی از بوی نامطبوع ایجاد شده می گذرد و یا برای از بین بردن لکه ها و بوی بد اطلاعات کافی ندارید بهتر است از یک خدمات معتبر قالیشویی کمک بگیرید. یک قالیشویی مجاز و معتبر بدون ایجاد کوچکترین آسیب به فرش، بوی نامطبوع را کاملا پاک خواهد کرد.

چکونه بوی بد فرش را رفع کنیم
چکونه بوی بد فرش را رفع کنیم

عوامل ایجاد کننده بوی بد فرش

فرش ها در معرض آلودگی ها، گرد و غبار و لکه های بسیاری قرار دارند بنابراین می توان گفت عوامل بسیار زیادی باعث ایجاد بوی بد در فرش می شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

  • ادرار حیوانات خانگی:

در صورتیکه از حیوانات خانگی نگهداری میکنید با این مشکل رو به روشده اید که حیوان خانگی شما فرش شما را کثیف کرده باشد. بوی ادرار حیوانات می‌تواند آزاردهنده باشد. برای از بین بردن بوی ادرار حیوانات از فرش، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

  1. فورا محل آلوده را تمیز کنید: در صورتی که ادرار تازه روی فرش ریخته شده است، بلافاصله آن را تمیز کنید. با استفاده از پارچه یا یک حوله ادرار را خشک کنید.
  2. شستشو با مواد شوینده: برای از بین بردن بوی ادرار حیوانات، می‌توانید از مواد شوینده و ضدباکتری استفاده کنید. مواد شوینده طبیعی مانند سرکه جوش شیرین، سفید و آب می‌توانند در این مورد مفید باشند. همچنین استفاده از شامپو فرش هم بسیار مفید است. قبل از استفاده، همیشه دستورالعمل‌های تولیدکننده را مطالعه کنید و راهنمایی‌های مربوط به تمیز کردن فرش را رعایت کنید. در صورتیکه از جوش شیرین استفاده میکنید یک لایه ضخیم از آن را بر روی محل لکه بریزید و حداقل ۲۴ ساعت به آن زمان دهید. سپس آن را پاک کنید. ترکیب سرکه و آب هم بر روی لکه اسپری می شود.
  3. از قالیشویی کمک بگیرید: درصورتیکه بعد از انجام موارد بالا لکه و یا بو همچنان باقی مانده بود بهتر است از یک خدمات قالیشویی حرفه ای کمک بگیرید.
  •  بوی بد فرش نو

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی که یک فرش نو خریده اید بوی نامطبوعی آن شما را آزرده باشد. این بو ناشی از مواد اولیه بکار رفته در فرش است و اگر مدتی از فرش استفاده شود به طور کامل از بین می رود.اما اگر بوی فرش نو شما را آزار میدهد بهتر است از عصاره اسطوخدوس در ترکیب با آبب استفاده کنید. این محلول را روی فرش اسپری کنید تا بوی بد کاملا رفع شود.

  • از بین بردن بوی فرش خیس

زمانی که فرش هایتان را می شویید به دو دلیل ممکن است بوی نامطبوعی بگیرند. اول به دلیل استفاده از شوینده نامناسب و باقی ماندن بقایای آن از روی فرش و دوم خشک نشدن کامل فرش قبل از شروع به استفاده. برای اینکار میتوانید فرش را در محلی با تهویه مناسب قرار دهید و ترکیب اسطوخدوس و آب ، سرکه و آب ، جوش شیرین و… استفاده کنید. پوشاندن سطح فرش با جوش شیرین و یا اسپری کردن آب و اسطوخدوس یا آب و سرکه برای رفع بوی نامطبوع از فرش کاربردی است. همچنین استفاده از فرش در صورتیکه به طور کامل خشک نشده است می تواند باعث کپک زدگی فرش هم بشود.

رفع بوی بد فرش با تکنیک های کاربردی
رفع بوی بد فرش با تکنیک های کاربردی
  • برطرف کردن بوی غذا از فرش:

برای برطرف کردن بوی غذا و مواد مانده بر روی فرش بهتر است ابتدا بقایای باقی مانده را از روی فرش پاک کنید. سپس از یک شامپو فذش مناسب و یا مایع ظرفشویی در ترکیب با آب استفاده کنید. برای برطرف کردن کامل بو بعد از تمیز کردن لکه فرش را در محلی با تهویه مناسب و یا در فضای باز قرار دهید تا سریع خشک شود.

  • رفع بوی بد استفراغ:

برای رفع بوی بد استفراغ بهتر است از پاک کردن لکه شروع کنید. سپس بوسیله شامپو فرش و آب محل لکه را پاکسازی کنید. این کار را تا رفع کامل لکه ادامه دهید. سپس از ترکیب آب و سرکه میتوانید برای رفع بوی باقی مانده استفاده کنید و فرش را در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید تا بوی بد به طور کامل رفع شود.

راه های رفع بوی بد فرش
راه های رفع بوی بد فرش

نتیجه گیری

قبل از استفاده از هر ماده‌ای برای پاک کردن فرش و برطرف کردن بوی بد، بهتر است در ناحیه کوچکی از فرش تست کنید و اطمینان حاصل کنید که ماده مورد استفاده هیچ گونه آسیب یا تغییر رنگی در فرش ایجاد نمی‌کند. همچنین، قبل از استفاده از هر روشی، دستورالعمل تولید کننده فرش را بررسی کنید و از اینکه استفاده از مواد مورد نظر برای آن مجاز است مطمئن شوید.

در هر صورت، در صورتی که بوی بد در فرش شما مداوم است و روش‌های معمول برای برطرف کردن آن کارساز نبوده است، بهتر است به خدمات قالیشویی حرفه‌ای مراجعه کنید. این مجموعه ها دارای تجهیزات و مواد شوینده قوی‌تری هستند که می‌توانند بوی بد را به طور کامل از فرش شما برطرف کنند.

برچسب ها: از بین بردن بوی بد فرش با جوش شیرین، از بین بردن بوی بد فرش بعد از شستن، از بین بردن بوی بد نم فرش، برای از بین بردن بوی بد فرش چکار کنیم، از بین بردن بوی بد استفراغ از روی فرش، روش از بین بردن بوی بد فرش

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *