چگونه لکه جوهر را از روی فرش پاک کنیم؟

لکه جوهر چگونه پاک می شود؟

پاک کردن لکه جوهر از فرش

تو زیبایی خونه‌ها، فرش‌ها به عنوان یکی از اجزای مهم و مشخص، نقش بسیار مهمی تو دکوراسیون ایفا می‌کنن. تنوع در رنگی و طرح‌های فرش‌ها، نه تنها احساس راحتی و لذت رو تو فضای خونه  به وجود میارن، بلکه زیبایی و الگوی اونا توجه هر فرد رو به خودش می‌کشونه. لازمه‌ی این حفظ ظاهر و تاثیر تو زیبایی خونه، مراقبت و نگهداری اصولی و نظافت دوره‌ای از اوناس و اینکه روی فرش‌هامون لکه و کثیفی نمونده باشه و همیشه تمیز و مرتب باشن.

روزانه طی رفت و آمدای ما روی این پوشش کف خونه، و انجام انواع فعالیت‌هامون از خوردن و آشامیدن گرفته تا بازی بچه‌ها یا فعالیت‌های هنری این سطح زیبا دستخوش آسیب هست. این آسیبها هم می‌تونن تغییرات فیزیکی در بافت فرش باشن هم می‌تونه لکه‌ها و کثیفی‌های ظاهری که مربوط به مراقبت و نگهداری فرش هست.

ما تو این مقاله اختصاصا می‌خوایم در رابطه با آسیبهای ظاهری مربوط به جای لکه جوهر روی فرش صحبت کنیم و در کنار اون روش‌های مناسبی رو برای از بین بردن این لکه‌ها به شما پیشنهاد بدیم تا این چالش نظافتی رو حل کنید.

جوهر به دلیل مایع و رنگی بودن، در صورت ریختن روی هر سطحی خیلی زود ظاهر اون قسمتی رو که درگیر کرده آسیب جدی می‌زنه و رنگش خلی قوی هست و سریع تو بافت فرش نفوذ می‌کنه. این مشکل، گاهی اوقات آزاردهنده به نظر می‌رسه اما با رویکردهای صحیح و دقیق می‌تونیم اونو برطرف کنیم. پس پیشنهاد میشه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و با دقت مراحل و روش‌ها رو یاد بگیرید.

قدم اول: عکس‌العمل سریع:

 بطور کلی هر سطحی از فرش که درگیر لکه‌های رنگی از هر نوع و رنگ و جنسی که میشه باید خوب دقت کنیم تا علاوه بر انتخاب راه درست برای تمیز کردن لکه اینکار رو با جدیت و سرعت انجام بدیم مخصوصا لکه‌های رنگی که همیشه مشکل ساز بودن. پس سرعت عمل در تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش یه کار مهمه که باید به موارد زیر توجه داشت در غیر اینصورت با این مشکلات روبرو می‌شیم:

 • جلوگیری از جذب عمیق: اگه هر چه زودتر لکه جوهر پاک نشه، احتمال جذب اون به عمق فیبرهای فرش بیشتر می‌شه. در نتیجه، لکه ممکنه به سرعت درون فیبرها نفوذ کرده که برای پاک کردنش راه سختتری رو بریم.
 • پیشگیری از ثابت شدن لکه: لکه جوهر، اگه به مدت زمان طولانی روی فرش باقی بمونه، باعث میشه که لکه ثابت و همیشگی شه. به مرور زمان، این لکه می‌تونه به بافت فرش نفوذ کنه و پیچیدگی در فرآیند از پاکسازی رو افزایش بده.
 • جلوگیری از جذب سایر آلودگی‌ها: لکه جوهر به عنوان یک منبع مغذی برای آلودگی‌های دیگه باشه. اگه سرعت عمل در پاکسازی افزایش پیدا کنه، احتمال جلوگیری از جذب سایر آلودگی‌ها توسط لکه افزایش پیدا کنه.
 • حفظ زیبایی و نگهداری ارزش فرش: فرش‌ها به عنوان یک عنصر تزئینی مهم در خانه، زیبایی و ارزش آنها به مراتب مهمه. با سرعت عمل در پاکسازی لکه جوهر، می‌توان زیبایی و ارزش فرش رو حفظ کرد

لکه جوهر چگونه پاک می شود؟

قدم دوم: مواد شوینده خانگی:

استفاده از مواد شوینده می‌تونه تو پاکسازی لکه جوهر مؤثر باشه. یک قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی رو با یک فنجان آب جوشانده و مخلوط کنید. با یک دستمال نرم و تمیز، محل لکه را با این محلول تمیز کنید. سپس با آب تمیز، فرش رو بشویید و خشک کنید. مواد شوینده پیشنهادی:

 • مایع ظرفشویی: مایع ظرفشویی می‌تونه به عنوان یک شوینده عالی برای حذف لکه جوهر باشه. با ترکیب یک قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی با یک فنجان آب جوشانده و تشکیل محلول، می‌توان لکه رو پاک کرد.
 • آب اکسیژنه و اسفنج: اگه لکه با مواد شوینده عادی پاک نشد، از اسفنج مرطوب با آب اکسیژنه استفاده کنید. آب اکسیژنه یک ماده شوینده ملایمه که برای حذف لکه‌های جوهری مؤثره. با استفاده از این ماده به همراه اسفنج مرطوب، می‌توان لکه جوهر رو تمیز کرد.
 • اسفنج: استفاده از اسفنج با آب یا محلول شوینده می‌تونه در پاکسازی لکه جوهر به کار بیاد. آسان و مؤثر، این روش برای لکه‌های کوچک و متوسط مناسب است.
 • شامپو فرش خانگی: شامپوفرش های خانگی برای شما میتونه موثر باشه.
 • الکل ایزوپروپیلیک: الکل ایزوپروپیلیک یک ماده شوینده قویه که می‌تونه لکه جوهر رو حل کرده و پاک کند. با احتیاط و تست اولیه، می‌توان از آن در پاکسازی لکه‌های سخت استفاده کرد.
 • استفاده از خلاء: اگه لکه هنوز باقی مانده باشه، استفاده از دستگاه خلاء با قدرت متوسط می‌تونه لکه جوهر رو از فرش جذب و حذف کند. این روش برای لکه‌هایی که به صورت پودری هستند نیز مؤثره. از دستگاه خلاء با قدرت متوسط استفاده کنید. با حرکات متناوب و آرام، سعی کنید لکه رو جذب کنید. البته این کار توسط نیروی متخصص در قالیشویی‌ها انجام میشه. استفاده از دستگاه خلاء (یا همان خلا) برای پاکسازی لکه جوهر از فرش، یک روش مؤثر و مطمئنه

مزایای استفاده از خلا برای تمیز کردن لکه جوهر از فرش عبارتند از:

جذب مواد مایع: دستگاه خلاء با قدرت مکنده خود می‌تونه مایعات رو به صورت موثر جذب کنه. این ویژگی می‌تونه در پاکسازی لکه جوهر کمک کنه و جلوی گسترش اون رو بگیره.

حذف ذرات جامد: در صورتی که جوهر خشک شده و به صورت ذرات جامد روی فرش باقی مونده باشه، خلاء می‌تونه این ذرات رو جذب و حذف کنه.

جلوگیری از فشرده‌سازی لکه: با استفاده از خلاء به جای استفاده از قدرت فشاری، می‌تونه لکه جوهر رو جذب کرد و جلوی فشرده‌سازی لکه رو گرفت.

چگونه لکه جوهر را پاک کنیم؟

 • برای تمیز کردن لکه جوهر از فرش، با استفاده از خلاء:

خشک کردن لکه: در صورتی که جوهر هنوز تازه‌اس، ابتدا سعی کنید با دستمال یا کاغذ جوش لکه رو خشک کنید.

استفاده از خلاء: با استفاده از دستگاه خلاء، با دقت روی لکه جوهر حرکت بدید. قدرت مکنده خلاء باعث میشه لکه جوهر جذب شده و از فرش حذف شه.

تست در یک نقطه پنهانی: همواره قبل از استفاده از هر روشی بر روی فرش، در یک نقطه پنهانی تست کنید تا از هیچ گونه آسیب به فرش اطمینان حاصل شه.

 • استفاده از خلاء به عنوان یکی از روش‌های پاکسازی لکه جوهر از فرش، به ویژه زمانی که لکه هنوز تازه اس، توصیه میشه. لطفاً توجه داشته باشید که پیشنهاد میشه هر ماده شوینده رو در یک نقطه پنهانی از فرش تست کنید تا مطمئن شید که به اون آسیب نمی‌رسه.

قدم سوم: تجدید نظر در مواد:

قبل از استفاده از هر گونه محلول یا شوینده، تأیید کنید که مواد مورد استفاده برای فرش شما مناسب و غیرضروری هستن. تست این مواد در یک نقطه پنهانی از فرش، از بروز هرگونه آسیب جلوگیری می‌کنه.

سوالات متداول مردم:

۱.چه مواد شوینده‌ای‌ می‌تونن برای تمیز کردن لکه جوهر از فرش استفاده شن؟

استفاده از مایع ظرفشویی، آب اکسیژنه، الکل ایزوپروپیلیک و اسفنج از جمله مواد شوینده متداوله.

۲.چطور می‌تونم از خلاء برای تمیز کردن لکه جوهر استفاده کنم؟

لکه جوهر رو خشک کرده و سپس با استفاده از دستگاه خلاء با قدرت متوسط، لکه رو جذب و حذف کنید.

۳.آیا استفاده از ابزارهای خانگی مانند دستمال یا اسفنج موثره؟

بله، استفاده از دستمال یا اسفنج نرم به همراه مواد شوینده می‌تونه لکه جوهر رو پاک کنه.

۴.چه مقدار از مایع شوینده برای تمیز کردن لکه جوهر بایداستفاده شه؟

به طور معمول، یک قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی یا آب اکسیژنه با یک فنجان آب جوشانده ترکیب شده و محلول حاصل رو برای پاکسازی لکه میشه استفاده کرد.

۵.آیا قبل از استفاده از هر ماده شوینده نیاز به تست در یک نقطه پنهانی داریم؟

بله، همیشه پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر ماده شوینده، تست در یک نقطه پنهانی از فرش انجام داده شود تا از آسیب به فرش جلوگیری شود.

۶.چرا سرعت عمل در تمیز کردن لکه جوهر اهمیت داره؟

سرعت عمل در تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش مهمه زیرا عدم پاکسازی سریع باعث جذب لکه به عمق فرش شده و فرآیند پاکسازی رو سخت‌تر می‌کنه.

۷.آیا لکه جوهر اگر زودتر پاک نشه، باعث آسیب دائمی به فرش می‌شود؟

بله، لکه جوهر اگر زودتر پاک نشه، به سرعت جذب شده و باعث آسیب دائمی به فرش میشه. در بعضی موارد، لکه‌های جوهری باقی مونده از بین نرن.

پاک کردن لکه جوهر از فرش

نتیجه‌گیری:

در هر صورت، پاک کردن لکه جوهر از فرش نیاز به صبر و دقت دارد. هر قدم رو با دقت انجام بدید و از راهکارهای مختلف استفاده کنید تا به بهترین نتیجه برسید. با این رویکردهای عملی، فرش شما به سرعت از لکه جوهر پاک خواهد شد و زیبایی اون رو حفظ خواهید کرد.

در صورتیکه با اجرای راهکارهای پیشنهاد شده و دقت در تمیز کردن لکه جوهر از روی فرش، نتونستید به‌طور کامل لکه رو از بین ببرید، بهتره که این کار رو به گروههای متخصص در زمینه قالیشویی بسپارید. در قالیشویی‌های معتبر مثل خوشنام تهران با سابقه درخشان و تجربه بلند، توانمند به نظافت فرش‌های شما می‌پردازند. مجموعه خوشنام، قالیشویی تهران با بهره‌گیری از متخصصین آموزش‌دیده و استفاده از مواد شوینده مناسب بر اساس نوع فرش شما، تضمین می‌کند که حتی لکه‌های پیچیده‌تر نیز به‌طور مؤثری از بین بروند. اعتماد شما به این گروهها به عنوان مشتریان عزیز، نشان از تجربه و اطمینان آنان در امر قالیشویی است. از تخصص و دقت این گروهها در برخورد با انواع لکه‌ها اطمینان حاصل کنید و به این تیم تجربه مثبتی در ترمیم و نظافت فرش خود خواهید داشت.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *