چگونه لکه وایتکس روی فرش را پاک کنیم؟

لکه وایتکس روی فرش

آیا وایتکس رنگ فرش را تغییر می دهد؟

وایتکس یکی از شوینده ها و ضدعفونی کننده های قوی است که برای ضدعفونی و شستشوی البسه و وسایل سفید رنگ کاربردهای گسترده ای دارد. خاصیت لکه بری این شوینده استفاده از آن را برای وسایلی که به رنگ سفید نیستند با محدودیت رو به رو می کند. استفاده از وایتکس برای شستشوی فرش به ویژه فرش های تیره رنگ، ابریشم و فرش های حساس به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این ماده شوینده قوی می تواند رنگ ها را تغییر دهد و جلوه و زیبایی فرش را از بین ببرد.
لکه وایتکس روی فرش

پاک کردن لکه وایتکس از روی فرش

در بسیاری از موارد که الیاف فرش به وایتکس حساسیتی نشان نمی دهند شما می توانید از آن به عنوان یک سفید کننده مناسب برای فرش های روشن استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برای استفاده از وایتکس در شستشوی فرش یک فنجان از آن را درون حداقل ۵ لیتر آب مخلوط نمایید و سپس از آن استفاده کنید. ریختن مستقیم وایتکس روی فرش به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اما در رخی از موارد ممکن است وایتکس به شکل غیر ارادی روی الیاف فرش ریخته شود. در این صورت چه باید بکنید؟
متاسفانه باید بدانید که در بسیاری از موارد مخصوصا در زمانی که فرش شما از جنس پشم و الیاف طبیعی است و یا تراکم آن بالاتر از ۷۰۰ شانه است پاک کردن این لکه از روی فرش به طور کامل امکان پذیر نیست و شما فقط می توانید برای کاهش میزان عوارض ناشی از ریختن وایتکس روی فرش اقدام نمایید.

برای کاهش تاثیر ریختن وایتکس روی فرش چه کاری می توان انجام داد؟

از ترکیب جوش شیرین و آب سرد استفاده کنید:  برای کاهش میزان تاثیر این سفید کننده بر روی فرش مایع غلیظی از جوش شیرین و آب سرد درست نمایید و روی لکه بریزید. این کار به کاهش تاثیرات مخرب وایتکس کمک می کند.
استفاده از الکل: برای کاهش میزان این تاثیر در صورتیکه لکه شما کوچک است از الکل استفاده نمایید. پنبه حاوی الکل را از بیرون به داخل بکشید تا رنگ نواحی مجاور لکه تاحدودی به آن منتقل شود. این روش برای فرش هایی که تنوع رنگی بالایی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است این کار را به آرامی انجام دهید تا رنگ فرش به هم نریزد.
از سرکه استفاده کنید: استفاده از ترکیب سرکه و آب گرم هم می تواند تاثیر وایتکس را کاهش دهد. لازم به ذکر است در صورتیکه احتمال رنگ دهی فرش وجود دارد بهتر است از این روش استفاده نکنید.
از دستمال مرطوب آرایشی استفاده کنید: برای استفاده از دستمال مرطوب آرایشی بهتر است به آرامی روی لکه ضربه بزنید تا لکه به مناطق مجاور پخش نشود. این کار به کاهش تاثیر وایتکس کمک می کند.

لکه وایتکس روی فرش

نکات مهم در زمان ریختن واتکس روی فرش

  1. سریعاً واکنش نشان دهید: بلافاصله پارچه‌ای تمیز را برای خشک کردن وایتکس روی فرش قرار دهید و به آرامی بر روی آن فشار دهید تا مایعات جذب شود.
  2. از فشردن دستمال بر روی محل ایجاد لکه خودداری کنید. این کار باعث می شود که لکه به عمق بیشتری نفوذ کند و پخش شود. در نتیجه پاک کردن آن دشوارتر خواهد شد.
  3. شستشوی فوری: بلافاصله پس از خشک کردن سطحی که وایتکس روی آن ریخته برای شستشوی فرش اقدام کنید.
  4.  استفاده از آب داغ: در صورتی که فرش شما از جنس حساسی مانند ابریشم است، از استفاده از آب گرم خودداری کنید. آب گرم ممکن است بافت فرش را تغییر دهد یا به رنگ آن آسیب برساند. بهتر است از راهکارهای دیگر استفاده کنید. استفاده از آب گرم با دمای بالا برای شستشو و لکه بری هیچ نوع از فرش توصیه نمی شود.
  5. استفاده از مواد شیمیایی نامناسب: از استفاده از مواد شوینده نامناسب برای پاک کردن لکه وایتکس از فرش خودداری کنید. این مواد می‌توانند به فرش آسیب برسانند و تغییر رنگ را سرعت بخشند.

لکه وایتکس روی فرش

نتیجه گیری

مهمترین نکته این است که هرچه زودتر برای رفع لکه اقدام کنید. پاک کردن سریع لکه از نفوذ وایتکس به عمق فرش جلوگیری می کند. استفاده از محلول های خانگی نظیر سرکه و آب و همچنین جوش شیرین و آب می تواند برای کاهش تاثیر وایتکس بر الیاف فرش موثر باشد. بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلاتی نظیر این از استفاده از مواد شوینده و سفید کننده قوی مثل وایتکس در محیط هایی که فرش وجود دارد خود داری شود. همچنین بهتر است شستشوی فرش را به قالیشویی معتبر در تهران، کرج، مشهد و یا هر شهر دیگری که هستید بسپارید و از شستشوی ان در منزل خودداری کنید.
برچسب ها: ریشه فرش زرد شده چیکار کنم، زردی ریشه های فرش، از بین بردن زردی ریشه فرش، رفع زردی فرش شسته شده، زرد شدن ریشه فرش هنگام شستن، روش از بین بردن زردی ریشه فرش

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *