علت زرد شدن ریشه فرش و راه‌های رفع آن

رفع زردی ریشه فرش

دلایل زرد شدن ریشه فرش

تا به حال فرش هایی را دیده اید که ریشه آنها تغییر رنگ داده و زرد شده باشند؟ مشکل زرد شدن ریشه فرش یکی از مشکلاتی است که به راحتی و با رعایت نکات ساده ای تا حد زیادی قبل پیشگیری است. زرد شدن ریشه فرش باعث از میان رفتن زیبایی آن شده و ظاهری نامطلوب را به فرش می بخشد. عواملی مثل استفاده طولانی مدت، شستشوی نامناسب، نگهداری نامناسب و… می توانند از اصلی ترین عوامل موثر در زرد شدن ریشه فرش به حساب آیند.

رنگ پس دادن فرش

چرا ریشه فرش زرد می شود؟

 1. مدت زمان طولانی استفاده: استفاده روزمره از فرش می‌تواند منجر به سایش ریشه‌ها شود. این سایش ممکن است رنگ طبیعی ریشه را تغییر دهد و آن را به تدریج زرد کند.
 2. نور خورشید: تابش طولانی مدت نور خورشید ممکن است باعث تغییر رنگ ریشه فرش شود و آن را زرد کند. اشعه ماورای بنفش نیز ممکن است تاثیرگذار باشند.
 3. وجود رطوبت: وجود رطوبت بیش از حد می‌تواند باعث تغییر رنگ ریشه فرش شود و آن را زرد کند. آویزان کردن فرش بلافاصله بعد از شستشو باعث می شود که تمام آب موجود در فرش به سمت ریشه ها سرازیر شده و ریشه ها برای مدت طولانی خیس و مرطوب باقی بمانند. این کار منجر به زرد شدن ریشه فرش می شود.
 4. شوینده های شیمیایی اسیدی: استفاده از شوینده های شیمیایی اسیدی و محلول‌های پاک‌کننده قوی، ممکن است به ریشه فرش آسیب برساند و باعث زرد شدن آن شود.
 5. عدم نظافت منظم: عدم نظافت منظم و صحیح می‌تواند باعث تثبیت آلودگی در بافت فرش و ریشه شوند و به تدریج آن را زرد کند.
 6. عدم شستشوی اصولی: در زمان عدم شستشوی اصولی آب کثیف ناشی اط شستشوی فرش به درستی از فرش خارج نمی شود و با باقی ماندن آن در فرش و ریشه زردی حاصل می شود.

رنگ پس دادن فرش

برای رفع زردی فرش چکاری می توان کرد؟

 1. استفاده از محلول‌های شستشو: می‌توانید از محلول‌های شستشوی خاص برای فرش استفاده کنید که برای حفظ رنگ و بافت فرش مناسب هستند. قبل از استفاده، اطمینان حاصل کنید که محلول شستشو برای نوع فرشی شما مناسب است. برای اطمینان می توانید روی قسمت کوچکی از ریشه و یا فرش مواد شوینده را امتحان کنید تا از نتیجه مطمئن شوید.
 2. پاکسازی لکه‌ها به محض بروز: در صورت بروز لکه‌های روغن، مواد غذایی یا دیگر آلودگی‌ها، باید به سرعت آنها را پاک کنید. استفاده از محلول پاک کننده ملایم مخصوص لکه‌ها می‌تواند مفید باشد. پاک کردن لکه ها در زمان کوتاه بعد از ایجاد انها باعث می شود تا لکه به طور کامل پاک شود و آثار آن بر جای نماند.
 3. غبارگیری قبل از شستشو: خارج کردن کامل گرد و غبار از فرش و خاک گیری فرش قبل از شستشو تا حد زیادی از زرد شدن ریشه فرش جلوگیری می کند.
 4. استفاده از محلول سرکه و آب نمک: این محلول می تواند برای رفع زردی ریشه فرش موثر باشد. محلول را بوسیله یک دستمال تمیز بر روی ریشه ها زده و کمی صبر کنید، سپس بوسیله دستمال خشک کنید.
 5. بکارگیری محلول سرکه و جوش شیرین: این محلول هم برای برطرف کردن زردی ریشه فرش بسیار موثر است. جوش شیرین را در سرکه حل کنید و بوسله یک پارچه نخی ان را بر روی ریشه فرش بزنید.
 6. عدم استفاده از شوینده های خیلی قوی و اسیدی: این شوینده ها ممکن است به بافت فرش و ریشه آسیب برسانند و انها را زرد کنند.
 7. مراقبت‌های خاص: در صورت داشتن فرش با بافت و جنس خاص، راهنمایی و مراقبت‌های خاصی که توسط تولید کننده بر روی برچسب فرش و یا در دفترچه راهنمای آن درج شده است را به دقت مطالعه کنید.

رنگ پس دادن فرش

نتیجه گیری

برای برطرف کردن زردی ریشه فرش، می‌توانید از روش‌های متنوعی شامل تمیزکاری دوره‌ای با استفاده از شامپو فرش، محلول‌های پاک‌کننده ملایم و غیر اسیدی، سرکه و آب، محلول سرکه و جوش شیرین در موارد لزوم کمک گرفتن از یک قالیشویی حرفه ای در تهران ، کرج و هر شهر دیگری که در آن زندگی می کنید استفاده کنید. بهتر است برای روشن شدن زردی ریشه فرش خود، با تکنسین‌های متخصص یک مجموعه قالیشویی معتبر صحبت کنید تا راهنمایی دقیق تری دریافت کنید و مطمئن شوید که روش انتخابی برای فرش شما موثر و مناسب است.

برچسب ها: علت رنگ دادن فرش ماشینی، رنگ دادن فرش ابریشم، رنگ دادن فرش بعد از شستن، رنگ پس دادن فرش دستبافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *