روش شستشوی موکت سیزال

شستشوی موکت سیزال

موکت سیزال چیست؟

موکت سیزال یک نوع از انواع موکت است که به دلیل جنس مواد اولیه آن که از نوعی گیاه تولید می شود به این نام نامیده می شود. این الیاف از گیاه آگاو یا همان آگاوه تولید می شوند.از این الیاف برای بافتن پادری، فرش و سایر وسایل استفاده می شود. این الیاف یک نوع الیاف محلی برای بافت فرش هستند. الیاف بدست آمده از گیاه آگاو کمی خشن بوده و این ویژگی در نوع بافت فرش قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که فرش سیزال یکی از انواع فرش هایی است که در صورت بروز آلودگی بر روی آن باید فورا پاک شود. در فرش های متداول ممکن است شما پاکسازی کامل را به زمان دیگری موکول کنید ولی در زمان بروز لکه روی فرش سیزال بهتر است خیلی سریع برای پاک کردن آن اقدام کنید. همچنین شستشوی موکت سیزال به دلیل حساسیت بالای الیاف بکار رفته در آن باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد.

روش های شستشوی موکت سیزال

نکات نگهداری از موکت سیزال:

  1. پاک‌سازی مرتب: موکت سیزال را به طور مرتب و با استفاده از جاروبرقی با برس مناسب پاک کنید. این کار به جلوگیری از تجمع گرد و غبار و ذرات مختلف کمک می‌کند.
  2. جلوگیری از بروز لکه‌ها: در صورتی که مایعی روی موکت ریخت، سریعاً با یک دستمال خشک کنید. اجازه ندهید لکه در موکت جذب شود.
  3. پاکسازی سریع لکه ها: برای پاک‌کردن لکه‌ها یا پاک‌سازی عمیق‌تر، از شوینده‌های مناسب و ملایم برای موکت سیزال استفاده کنید. ابتدا روی یک نقطه کوچک آزمایش کنید تا از اثرات نامطلوب احتمالی جلوگیری کنید. در صورتیکه لکه ها را به موقع پاک نکنید پاک کردن آن ها از موکت سیزال بسیار دشوار می شود.
  4. خشک نگهداشتن: در صورت تماس با مایعات، موکت را به سرعت خشک کنید. مواد طبیعی مانند سیزال ممکن است به مدت طولانی رطوبت را به خود نگه دارند و این می‌تواند باعث بروز اسیب به موکت شود.
  5. عدم استفاده از محصولات شیمیایی قوی: برای شستشوی موکت سیزال از استفاده از مواد شیمیایی قوی که ممکن است به نخ‌ها و رنگ موکت آسیب برسانند خودداری کنید.
  6. محافظت در مقابل نور مستقیم خورشید: قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید ممکن است باعث تغییر رنگ موکت سیزال شود. در صورت امکان، با استفاده از پرده‌ها یا سایه‌بان‌ها نور مستقیم خورشید را مهار کنید.

 

شستشوی موکت سیزال

شستشوی فرش سیزال

درصورتیکه فرش سیزال در منزل دارید مراحل زیر را دنبال کنید
مرحله یک : موکت را از گرد و غبار پاکسازی کنید. بوسیله یک جاروبرقی تمام گرد و غبار را پاکسازی کنید. همچنین می توانید فرش را آویزان کرده و به یک وسیله مناسب به آن ضربه بزنید. توجه داشته باشید که از ابزارهای تیز برای تکاندن موکت استفاده نکنید. زیرا ممکن است به موکت آسیب وارد شود.
مرحله دوم: شوینده مناسب را برای فرش خود انتخاب کنید. برای این کار می توانید از شامپو فرش استفاده کرده و یا در صورتیکه قصد استفاده از مواد شوینده دیگری را دارید بهتر است از شوینده های با ph خنثی استفاده کنید تا مشکلی برای فرش شما ایجاد نشود. استفاده از شامپوفرش های خانگی ممکن است برای این نوع از موکت و فرش مناسب نباشد.
مرحله سه: سپس فرچه نرمی را به شوینده آغشته کرده و بر روی فرش و یا لکه مورد نظر بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا مشکلی برای فرش ایجاد نشود. همچنین در صورتی که قصد استفاده از شوینده های خانگی مثل سرکه را دارید آن را با نسبت مساوی آب مخلوط کنید.
مرحله چهارم: برای شستن این فرش از آب استفاده نکنید. زیرا آب به فرش شما آسیب وارد می کند. بهتر است در صورت نیاز یک پارچه را آغشته به آب کرده و بعد از تمیز کاری سریعا و به طور کامل آن را خشک کنید. توجه داشته باشید که برای خشک کردن فرش سیزال آن را در مقابل نور خورشید قرار ندهید زیرا هم بافت و هم رنگ فرش آسیب خواهند دید.

شستشوی موکت سیزال

نتیجه گیری

نگهداری و شستشوی موکت سیزال از مراحل مهمی در حفظ زیبایی، دوام و کیفیت آن است. در این راستا رعایت برخی نکات می تواند بسیار موثر باشد. موکت سیزال را به طور منظم با جاروبرقی پاک کنید تا گرد و غبار سطحی آن پاک شود. از تماس مواد آلاینده با موکت جلوگیری کنید و در صورت ایجاد لکه سریعاً عمل کنید. در صورت نیاز به شستشو، از شوینده‌های ملایم و مناسب برای موکت سیزال استفاده کنید. دقت داشته باشید که این کار را به آهستگی انجام دهید. پس از شستشو موکت را به‌طور کامل خشک کنید. توجه داشته باشید که از تماس مستقیم موکت با نور خورشید جلوگیری کنید تا از تغییر رنگ آن جلوگیری شود. درصورتیکه نیاز به یک مجموعه مجاز قالیشویی در تهران، کرج و هر منطقه دیگری دارید بهتر است با مجموعه خوشنام تهران تماس بگیرید.

 

برچسب ها: نظافت مبل چرم، چگونه مبل چرم را نظافت کنیم، شستشوی مبل چرم در منزل، شوینده مبل چرم

آخرین مقالات

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *