چگونه لکه های موکت را ازبین ببریم

چگونه لکه های موکت را ازبین ببریم

پاک کردن لکه موکت 

در بسیاری از بخش های خانه موکت ها به عنوان کفپوش استفاده می شوند. بنابراین امکان بروز لکه های مختلف روی موکت ها وجود دارد. مانند تمام لکه ها آنچه در پاک شدن لکه ها از موکت موثر است مدت زمان گذشته از ایجاد آن است.  برای از بین بردن لکه‌های موکت، می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. در ادامه چند روش معمول و موثر برای از بین بردن لکه‌های مختلف روی موکت آورده شده است. در صورتیکه برای پاک کردن لکه ها مطمئن نیستید می توانید از یک مجموعه قالیشویی معتبر برای این کار کمک بگیرید.

پاک کردن لکه از موکت

روش های مختلف پاک کردن لکه ها از روی موکت:

  1. شستشو با استفاده از محلول‌های پاک‌کننده صنعتی: برخی از لکه‌ها ممکن است نیاز به محلول‌های خاصی داشته باشند. برای مثال، برای لکه‌های روغنی، چربی، قهوه یا چای، می‌توانید از محلول‌های پاک‌کننده خاص برای موکت استفاده کنید. قبل از استفاده، به دقت دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید و از آن به صورت آزمایشی روی نقطه کوچکی از موکت تست بگیرید.برای پاک کردن به این روش یک پارچه بدون پرز و نرم را مرطوب کرده و به مواد شوینده آغشته کنید. به آرامی و به شکل دایره وار روی لکه بکشید تا لکه پاک شود. از کشیدن دستمال به طرفین خودداری کنید. این کار می تواند لکه را بزرگتر کند. بعد از پاک شدن لکه محل لکه را به خوبی پاکسازی و ابکشی نمایید تا شوینده ها در بین الیاف موکت باقی نماند.
  2. استفاده از بخارشوی: یک بخارشوی می‌تواند به شما کمک کند تا لکه‌های عمیق تر را از روی موکت پاک کنید. با استفاده از بخارشوی انواع لکه ها به راحتی پاک می شوند. فقط کافیست که مخزن آن را پر از اب کرده و شوینده مناسب را درون محفظه مخصوص بریزید. کمی صبر کنید تا دمای بخارشوی به مقدار مناسب برسد. حالا می توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده از بخارشوی نکته مهم استفاده از آن به شکا یکنواخت روی موکت است. نگه داشتن آن روی یک نقطه برای مدت طولانی می تواند به آن آسیب وارد کند.
  3. شستشو با استفاده از محلول‌های خانگی: بعضی از محلول‌های خانگی می‌توانند به شما در پاک کردن انواع لکه کمک کنند. برای مثال استفاده از جوش شیرین، سرکهّ مایع ظرفشویی و آب، ترکیب جوش شیرین و سرکه و… می توانند برای پاک کردن بسیاری از لکه ها مفید اشند. توجه داشته باشید که بعد از استفاده از هر نوع محلول، موکت را با  آب تمیز بشویید تا اثر محلول روی موکت باقی نماند.
  4.  استفاده از خدمات قالیشویی معتبر: در صورتیکه امکانات و یا زمان لازم برای شستشو و لکه بری موکت ها را ندارید بهتر است از یک مجموعه قالیشویی در تهران ، کرج و یا هر منطقه دیگری که ساکن هستید کمک بگیرید.

 

پاک کردن لکه از موکت

 

  • پاک کردن لکه چای و قهوه

برای پاک کردن لکه چای و قهوه بهتر است فورا عمل کنید. اگر بلافاصله بعد از ایجاد لکه اقدام می کنید در گام اول بوسیله یک پارچه تا جای ممکن چای و قهوه را از روی موکت پاک کنید. پارچه را به ارامی روی لکه فشار دهید تا مایعات اضافی جذب شود. سپس مقداری سرکه سفید، آب و مایع ظرفشویی را در ظرفی مخلوط کرده و با یک دستمال تمیز روی لکه بکشید. این کار را تمیز شدن لکه ادامه دهید و در نهایت محل لکه را آبکشی کرده و خشک کنید. بهتر است موکت را در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید.

  • پاک کرن لکه چربی از روی موکت

برای پاک کردن لکه چربی از روی فرش و موکت بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. آب گرم می تواند به پاک کردن لکه چربی کمک  کننده باشد.بهترین شوینده ها برای پاک کردن لکه چربی از موکت مایع ظرفشویی و یا شامپو فرش است. ترکیب آب گرم و شوینده مورد نظر را بوسیله یک دستمال تمیز روی لکه بکشید تا تمیز شود.سپس موکت را ابکشی کرده و کاملا خشک کنید. لکه چربی از جمله لکه هایی است که اگر مدت زیادی از ایجاد آن بگذرد به راحتی در خانه پاک نمی شود و نیاز به استفاده از خدمات قالیشویی می باشد.

  • پاک کردن لکه میوه از موکت

یکی از بهترین محلول ها برای پاک کردن لکه میوه از موکت ترکیب سرکه و نمک است. درصورتیکه لکه میوه روی موکت شما ایجاد شده است، ترکیب سرکه و نمک را بوسیله یک ابر یا دستمال روی لکه بکشید. این کار را تمیز شدن کامل ادامه دهید.

 

پاک کردن لکه از موکت

نتیجه گیری

برای پاک کردن لکه‌های مختلف از روی موکت، شما می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. به‌طور کلی، مراقبت و پاک‌کردن سریع لکه‌ها بسیار مهم است تا از پخش و یا ثابت شدن آن بر روی موکت جلوگیری شود. در صورتیکه از شوینده های صنعتی استفاده می کنید برچسب‌ها و دستورالعمل‌ها روی محلول‌ها و مواد پاک‌کننده را به دقت مطالعه و اجرایی کنید.

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از استفاده از هر نوع شوینده، تست کوچکی روی نقطه پنهانی از موکت انجام دهید تا از ایجاد آسیب به کل موکت جلوگیری شود. در صورتی که لکه‌ها سخت‌تر و مقاوم‌تر باشند و روش‌های معمولی نتیجه ندهند، بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید و از استفاده از شوینده های خیلی قوی بر روی موکت خودداری کنید.

برچسب ها: نظافت مبل چرم، چگونه مبل چرم را نظافت کنیم؟، شستشوی مبل چرم در منزل، شوینده مبل چرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *