فرش ابریشم طبیعی و مصنوعی چه تفاوتهایی دارند؟

فرش ابریشم طبیعی

چگونه فرش ابریشم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهیم؟

فرش ها به عنوان یکی از لوازم ارزشمند در خانه انواع مختلفی دارند. فرش ابریشم یکی از ارزشمندترین انواع فرش است. این فرش ها به طور معمول از دو جنس ابریشم طبیعی و مصنوعی بافته می شوند. تشخیص تفاوت فرش ابریشم طبیعی از مصنوعی کاری نسبتا دشوار است و درصورتی که اطلاعات کافی از انواع ابریشم را داشته باشید برای شما امکان پذیر است.  تشخیص فرش ابریشم اصل از مصنوعی ممکن است کار دشواری باشد، زیرا فرش‌های مصنوعی با تکنولوژی پیشرفته می‌توانند بسیار شبیه به فرش‌های ابریشم طبیعی به نظر بیایند. برخی از مواردی که می تواند به شما در شناخت ابریشم طبیعی از مصنوعی کمک کننده باشد در ادامه توضیح داده خواهد شد.

راه های شناخت ابریشم طبیعی از مصنوعی:

 1. نوع بافت: ابریشم طبیعی دارای بافت نرم، لطیف و انعطاف‌پذیر است.در صورتیکه ابریشم مصنوعی ممکن است کمی سفت‌تر و خشک‌تر به نظر برسد و لطافت ابریشم طبیعی را نداشته باشد.
 2. خاکستر بجای مانده بعد از سوختن: با توجه به اینکه ابریشم طبیعی و مو هر دو از جنس پروتئین هستند ابریشم طبیعی در صورت سوختن بویی شبیه به سوختن مو دارد و بعد از سوختن تبریل به یک گلوله سیاه می شود. در مقابل ابریشم مصنوعی خاکستر سفیدی بر جای می گذارد و بویی شبیه کاغذ سوخته را دارد.
 3. تولید گرما : کف دستتان را بر روی فرش ابریشم بکشید اگر احساس گرما کردید ابریشم طبیعی است. دقت داشته باشید که کف دست را روی فرش بکشید نه نوک انگشتان دست.
 4. آزمایش‌های شیمیایی: آزمایش‌های شیمیایی پیشرفته می‌توانند مواد و ساختار ابریشم را تجزیه و تحلیل کنند. این آزمایش‌ها می‌توانند تشخیص دقیق‌تری ارائه دهند. یکی از موادی که می تواند ابریشم طبیعی را در خود حل کند سولفات مس در ترکیب با سود سوز آور، آب و گلیسیرین است. ابریشم مصنوعی واکنشی با این ترکیب نخواهد داشت اما ابریشم طبیعی در آن حل می شود. در صورتی که روش تهیه شامپوفرش های خانگی را می دانید و می خواهید از آن برای شستشوی فرش ابریشم استفاده می کنید حتما تست انجام دهید. این کار شما را مطمئن می کند تا از سازگاری شامپو با فرش ابریشم و عدم رنگ دهی فرش خود مطمئن شوید.
 5. قیمت: ابریشم طبیعی معمولاً گران‌تر از ابریشم مصنوعی است، به خصوص اگر ابریشمی با کیفیت بالا باشد. اما این ویژگی قاعدتاً یک عامل تشخیص‌دهنده نیست، زیرا ابریشم مصنوعی با کیفیت بالا نیز می‌تواند قیمت بالایی داشته باشد.
 6. رد کردن از یک حلقه: رد کردن ابریشم از یک حلقه یکی از راه های تشخیص ابریشم طبیعی از معنوعی است. ابریشم طبیعی به راحتی فشرده شده و از حلقه رد می شود. درصورتی که ابریشم مصنوعی کمی مقاوم بوده و سخت ترفشرده می شود.

بهتر است فرش ابریشم را از مراکز معتبر خریداری کنید و شستن آن را به یک مجموعه معتبر قالیشویی در تهران، کرج و هر منطقه دیگری که ساکن هستید بسپارید. توجه داشته باشید که برای شستن فرش ها ابریشم (طبیعی و مصنوعی) نیازمند روش ها و شوینده های خاصی هستیم تا فرش آسیبی نبیند.

ابریشم طبیعی بهتر است یا مصنوعی
ابریشم طبیعی بهتر است یا مصنوعی

نکات نگهداری از فرش ابریشم:

 1. محافظت در مقابل نور مستقیم خورشید: فرش ابریشم به نور مستقیم خورشید حساس است و ممکن است رنگ‌های آن با گذشت زمان کمی تغییر کنند. بهتر است از قرار دادن فرش ها مخصوصا فرش های ابریشم در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید تا مشکلی برای آن بوجود نیاید.
 2. جاروکشیدن: فرش ابریشم ممکن است ذرات گرد و غبار را جذب کند. برای جلوگیری از این موضوع، با استفاده از جاروبرقی با درجه ملایم فرش را به شکل دوره ای تمیز کنید.
 3. جلوگیری از آسیب به نخ‌ها: از قرار دادن اجسام سنگین مثل پایه مبلمام و وسایل چوبی روی فرش ها به خصوص فرش ابریشم که حساس تر از انواع دیگر فرش است خودداری کنید. . همچنین، از جا به جایی و کشیدن اشیاء سنگین روی فرش ابریشم خودداری کنید.
 4. رفع سریع لکه ها: در صورت بروز لکه‌ها یا آلودگی‌ها، به سرعت برای رفع آن عمل کنید. از آب و مواد شوینده ملایم برای تمیز کردن استفاده کنید. قبل از استفاده از هرگونه مواد شوینده، بهتر است از رنگ دهی فرش و مناسب بودن شوینده برای فرش با انجام تست روی ناحیه‌ای کوچکی از فرش مطمئن شوید.
 5. شستشو: توسط قالیشویی معتبر: برای شستشوی عمیق و کامل، بهتر است فرش را به یک مجموعه معتبر قالیشویی بسپارید. پرسنل متخصص قالیشویی می توانند فرش شما را بدون آسیب و کاملا اصولی شستشو می دهند و لکه ها را بدون آسیب به بافت فرش حذف می کنند.
نکات نگهداری از ابریشم
نکات نگهداری از ابریشم

نتیجه گیری:

تشخیص فرش ابریشم طبیعی از مصنوعی کاری نسبتا تخصصی است و به راحتی امکان پذیر نیست. اما با انجان تستهای ساده مثل کشیدن دست بر روی فرش می تواند تا حد زیادی به شما برای تشخیص فرش ابریشم طبیعی از مصنوعی کمک کننده باشد. نگهداری و مراقبت از فرش ابریشم اصل می‌تواند به طولانی‌تر کردن عمر، حفظ زیبایی و حالت اولیه آن کمک کند. بنابراین:

 • از نور مستقیم خورشید و تجمع گرد و غبار و آلودگی‌ها بر روی آن جلوگیری کنید.
 • اشیاء سنگین و تیز را از روی فرش دور نگه دارید.
 • در صورت ایجاد لکه‌ها، به سرعت برای رفع آن اقدام کنید.
 • در صورت نیاز به شستشوی عمیق، از افراد متخصص با تجربه کمک بگیرید.

 

برچسب ها: نظافت مبل چرم، چگونه مبل چرم را نظافت کنیم، شستشوی مبل چرم در منزل، شوینده مبل چرم

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *