خشکشویی فرش در منزل

مراحل خشکشویی فرش در منزل

خشکشویی فرش چیست؟

آیا شما هم اصطلاح خشکشویی فرش را شنیده اید؟ خشکشویی فرش به فرآیندی اطلاق میشود که در آن فرش نیاز به شستشوی کامل ندارد و فقط روی بخش هایی از آن لکه هایی بوجود آمده است. در این صورت شستشوی کامل یک فرش دلیلی ندارد و بوسیله خشکشویی فقط نقاط دارای لکه را به طور کامل پاک می کند. این امر باعث میشود فرش شما همیشه درخشان و تمیز به نظر آید. همچنین خشکشویی مبل برای زمانهایی که محدودیت های زمانی وجود دارد و شما نمی توانید فرش ها را به قالیشویی بسپارید هم راه گشا است. شستشوی بخش هایی از فرش نسبت به شستشوی کامل آن هزینه های کمتری دارد و برای مشتریان مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است نمی توان گفت که قالیشویی برای فرش بهتر است یا خشکشویی. استفاده از هر دو روش در زمان مشخص و با توجه به کاربرد آن می تواند مفید و کاربردی باشد.

مراحل خشکشویی فرش در منزل

فرآیند خشکشویی فرش؟

خشکشویی فرش در خانه یکی از روشهایی است که در زمان کوتاه بودن زمان برای شستشوی فرش می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای این منظور بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید.  مراحل خشکشویی فرش به شرح زیر است:

 •  قبل از شروع خشکشویی فرش باید تمامی ذرات گرد و غبار و یا ذرات ریز غذا از روی فرش بوسیله جاروبرقی پاک شود.
 • سپس مخزن دستگاه خشکشویی را با شوینده و مقدار کافی آب پر کنید.
 • در مرحله بعد دستگاه را روشن کرده و شروع کنید. این دستگاه مواد شوینده را به شکل فوم شستشو و یا کف در آورده و بر روی فرش می کشد.
 • سپس بوسیله دستگاه مکنده تمام کف و ذرات آلاینده باقی مانده را از روی فرش پاک کنید. در این مرحله تمامی آلودگی پاک شده و فرش شما مثل روز اول تمیز و درخشان خواهد بود.
 • در مرحله بعد به فرش حداقل ۲ تا ۳ ساعت زمان دهید تا کاملا خشک شود.

خشکشویی فرش

نکات مهم برای خشکشویی فرش

 • اگر فرش شما دارای لکه‌های مقاوم است، می‌توانید قبل از شستشو از مواد خاصی برای پاکسازی لکه‌ها استفاده کنید.
 • در هنگام خشک کردن فرش، توصیه می‌شود از استفاده از گرما و حرارت زیاد خودداری کنید تا از تغییر شکل و آسیب به فرش جلوگیری شود.
 • برای حفظ طول عمر فرش، منظماً  خشکشویی و تمیزکردن فرش را در فواصل زمانی منظم انجام دهید.
 • در مواقع لازم برای حذف لکه‌ها یا آلودگی‌های خاص که با گذشت زمان ممکن است با گذر زمان امکان ثابت شدن آنها وجود دارد ، فوراً عمل کنید.
 • برای جلوگیری از پز دادن فرش، می‌توانید از برس خاصی برای جمع‌آوری پرزها استفاده کنید سپس اقدام به خشکشویی کنید.
 • در صورتی که موقعیت فرش شما برای خشکشویی در منزل مناسب نیست، بهتر است خدمات خشکشویی یک قالیشویی حرفه‌ای را در کمک بگیرید.
 • با اجرای مراحل خشکشویی فرش در منزل به درستی و مرتب، می‌توانید فرش‌های خود را به صورت منظم تمیز کرده و طول عمر آن‌ها را افزایش دهید. همچنین، نگهداری منظم از فرش‌ها به بهداشت خانه شما نیز کمک می‌کند. با رعایت نکات ارائه شده و استفاده از محصولات مناسب، می‌توانید از فرش‌های پاک و زیبا برای مدت طولانی تری استفاده نمایید.
 • این روش شستشو برای شستشوی فرش هایی که رنگ نمی دهند توصیه میشود. فرش هایی که  در زمان شستشو رنگ پس میدهند ممکن است با مشکل رو به رو شوند. برای تست رنگ هم کافیست بوسیله یک دستمال خیس روی قسمت کوچکی از فرش بکشید. در صورتیکه دستمال رنگی شد و یا رنگهای فرش در آن قسمت ترکیب شد نباید از فرآیند خشک شویی استفاده کنید.

نتیجه گیری

با توجه به پیچیدگی و حساسیت برخی از فرش‌ها، در صورتی که برای انجام خشکشویی در منزل مطمئن نیستید و یا امکان و تجهیزان کافی را در اختیار ندارید بهتر است از یک مجموعه قالیشویی مجاز در تهران و یا سایر مناطق کمک بگیرید. قالیشویی های معتبری که خدمات خشکشویی در منزل را نیز اجام می‌دهند مجهز به تجهیزات مناسب، پرسنل کارآزموده و متخصص و شوینده های مناسب  هستند و می‌توانند به طور کامل و با دقت فرش شما را بدون هر گونه آسیب تمیز کنند. فرش ها در کنار اینکه اجزای ارزشمند و زیبایی هستند نیازمند دقت و رسیدگی هستند. قرارنگرفتن فرش در مقابل نور مستقیم خورشید، جای مرطوب، نظافت دوره ای و منظم، رفع لکه ها در کوتاه ترین زمان به شما کمک میکند تا فرش هایتان را در بهترین حالت نگهداری نماید.

 

برچسب ها: خشکشویی فرش دستبافت و ماشینی، خشکشویی فرش در خانه، قیمت خشکشویی فرش

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *